‘Yerli ve Milli Escobar’ pankartı suç sayıldı: Soylu’ya hakaretten ceza aldılar

Genel başkanlığını Ümit Özdağ’ın yaptığı Zafer Partisi’nin, İnönü Caddesi’nde bulunan Malatya vilayet binasının balkonuna, genel merkezin talimatıyla asılan “Yerli ve Ulusal Escobar” yazılı pankart gerekçesiyle Turgut Şahin, polisler tarafından gözaltına alınmıştı.

O pankartla ilgili K.H. isimli bir kişinin şikayeti sonrasında İl Başkanı Şahin, il başkan yardımcıları Baki Üstün Musa Osmanoğlu hakkında dava açılmış, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı  hazırladığı iddianamede, “yerli ve ulusal Escobar” yazılı pankarttaki görseldeki ‘kafa’ figürüyle İçişleri Bakanının kastedildiğini ileri sürülmüştü.

SAVCI, GÖRSELDEKİ KAFAYI KABAHAT SAYMIŞTI

Dava tutanağında, “Tüm belge kapsamı bir bütün olarak değerlendirildiğinde şüphelilerin mensubu olduğu parti idaresinin ülke genelinde basına yansıyan açıklamalarında, söz konusu görseli parti binalarında asmaktaki hedeflerinin uyuşturucuyla uğraşa dikkat çekmek istikametindeki sözleri ve söz konusu parti genel liderinin Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanıyla olan yeniden basına çokça yansıyan polemikleri de göz önünde bulundurulduğunda görseldeki baş figürüyle birlikte yer alan ‘yerli ve milli’ halindeki ibarelerinden hareketle, muhatapta yarattığı algı dikkate alındığında, uyuşturucuyla uğraş eden ünitelerin en üst derecede yetkili ve görevlisi olan İçişleri Bakanı kastedilerek, mağdura yönelik propaganda yapmak ve mağduru tahkir etmek astıyla suça bahis görselin asıldığı tarafında kanaatin oluşmuştur” denildi.

SOYLU’YA HAKARET ARGÜMANIYLA PARA CEZASI VERİLDİ

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame sonrasında Malatya 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “Yerli ve Ulusal Escobar” yazılı pankartın ‘kamu görevlisine alenen hakaret” hatasını işlediklerinde gerekçesiyle il başkanı Turgut Şahin, il lider yardımcıları Baki Üstün ve Musa Osmanoğlu’na 5 bin 300 lira isimli para cezası verilmesine karar verdi.

“BU KARAR BİR SKANDAL”

Verilen isimli parasına tepki gösteren Zafer Partisi Vilayet Lideri Turgut Şahin, şu sözleri kullandı;

*Çok üzgün ve sinirliyim, siyaset eli ile Türkiye Cumhuriyeti devletinde hukukun düştüğü hali görüyor musunuz? Bu karar bir skandal.

*Uyuşturucu ile çaba etmek emeliyle astığımız pankartta hiçbir isim ve emare olmamasına karşın İçişleri Bakanlığı’nın şikayeti üzerine Malatya 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından bana, vilayet lider yardımcılarım Baki Üstün ve Musa Osmanoğlu’na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaret ettiğimiz savıyla her birimize farklı ayı 5 bin 300 lira ceza verilmesine karar verdi.

*Türk milleti ismine karar veren mahkemeler artık siyaset ismine karar veriyor. artık Türk milleti geleceğinden kaygılanması gerektiğini yasal işler yapmasına karşın ceza alabileceklerini görsünler.

*Bu karara itiraz ettik kolay yöntem yargılamadan olağan yargılamaya dönmesini istedik. Kime hakaret ettiysek mahkemede karşımıza çıksınlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir