Tartışmalı çevreci grup duyurdu: Eylemleri bırakıyoruz

Gruptan yapılan “Bırakıyoruz” başlıklı açıklamada, işlek yolları kapatan, kendilerini binalara yapıştıran ve çeşitli sivil itaatsizlik hareketlerine katılan aktivistlerin, hareketlerini süreksiz olarak durduracağı tabir edilerek, bu cins formüllerin istenen etkiyi sağlamadığına değinildi.

Grubun, iklim değişikliğine dikkati çekmek için yaklaşık 4 yıl evvel harekete geçtiği lakin bu mühlet zarfında çok az şeyin değiştiği ve emisyon salınımının artmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Yeni yıla girerken, birincil taktik olarak kamuyu rahatsız etmekten süreksiz olarak uzaklaşmak için tartışmalı bir karar alıyoruz. Şu anda en çok gereksinim duyulan şey, gücün berbata kullanılmasını ve dengesizliği bozmak, fosil yakıt çağını sona erdirmek için birlikte çalışan adil bir topluma geçişi sağlamaktır. Açgözlülük bağımlısı ve kar peşinde koşan siyasetçilerimiz, bunu baskı olmadan yapmayacak” denildi.

Çevreci küme, gücünü ve tesirini artırmak için sayıca güçlenmeye ve köprüler kurmaya odaklanacağını bildirdi.

Extinction Rebellion, daha evvel birçok sefer başşehir Londra’nın merkezindeki değerli yol ve köprüleri kapatmış, petrol rafinerilerini abluka altına almış ve Barclays bankasının camların kırılması ve Maliye Bakanlığı binasının üzerine sahte kan püskürtülmesi üzere olaylara karışmıştı.

Grubun düzenlediği çeşitli şov ve hareketlerde yüzlerce kişi de gözaltına alınmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir