Son Dakika! HDP’nin de dahil olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 Mayıs’ta aday çıkarmayacak

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala ittifak çalışmaları da sürat kesmeden devam ediyor. Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, art arda siyasi parti yetkilileriyle bir ortaya geldi. Bunlardan biri de Emek ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturan partiler oldu.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİLER

Bu kapsamda CHP lideri en son HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile 1 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Bugün de ittifakı oluşturan parti yetkilileri bir ortaya gelerek seçimle ilgili aldıkları kararı duyurdu.

“15 MAYIS SABAHINA UMUTLA UYANACAĞIZ”

Seçimde ittifak olarak aday çıkarmayacaklarını duyuran HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şunları söyledi: “Türkiye tarihinin en kritik seçimlerine 2 aydan az vakit geldi. Tarihî bir andan geçiyoruz. Yaşadığımız çoklu problemleri, çözümsüzlük ve ağır buhran derinleşmektedir. AKP MHP iktidarı toplumun bugününü çalmıştır, yarınını tehdit etmektedir. Ülke ve toplum olarak 15 Mayıs sabahına umutla uyanacağız. Demokratik değişimi gerçekleştirecek güçlerin parlamentoda çoğunluğu kazandığı, Kürt sıkıntısında demokratik ve barışçı bir tahlil için Meclis’in asli irade olarak görüldüğü, muhatapların şeffaf diyalog ekseninde özgür tartışma yürütebildiği, yurttaşların eşit ve özgür bir gelecek kuracağı günler, insanların hasret ve talebidir. Bayan özgürlükçü bir hayat kuracağız, tüm alanlarda özgür olacakları yarınların teminatı biziz.

“ADAY ÇIKARMAYACAĞIZ”

İttifakımız, İstanbul Mukavelesi’ni tekrar yürürlüğe sokacak, bayanların kazanımlarını Anayasal garanti altına almak için uğraş edecek. Türkiye’nin demokratikleşmesinin yolu, Meclis’te emek, adalet ve barışta ısrar edenlerin demokratik değişim ve dönüşümü gerçekleştirecek olanların, bizlerin, kıymetli bir gücü elde etmesinden geçmektedir.Tek adam sistemi ve onarım ortasında sıkıştırılmak istenen halkımızın gerçek alternatifi biziz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tek adam idaresine karşı tarihî sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin gerçekleşmesi için, yoksulluğa, yolsuzluğa, talana ve ranta dayalı bir idaresi sürdürmüş olan bu iktidardan hesap sorma konusunda oldukça kararlıyız. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir