Siirt-Batman ve Tunceli-Erzincan karayollarında ulaşıma kar engeli

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde tesirli olan kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi. Batman’da Kıra Dağı bölgesinde tesirini artıran kar yağışı ve tipi nedeniyle Siirt-Batman karayolu bir müddet ulaşıma kapandı. Ulaşımın zahmetle sağlandığı yolda kimi araçlar da kara saplandı. Yolda yapılan kar temizleme çalışmalarının akabinde denetimli olarak araç geçişlerine müsaade verildi.

 

20 ARAÇ YOLDA MAHSUR KALDI

Batman’da da merkeze bağlı Bayraklı ve Doğankavak köy yolu ortasında, tesirli olan yağış nedeniyle yaklaşık 20 araç yolda mahsur kaldı. Takımların çalışmalarının akabinde kara saplanan araçlar kurtarılarak trafik akışı sağlandı.

Batman Valiliği ve Batman Belediyesi tarafından ağır kar yağışına rağmen yapılan ihtarda, “Meteoroloji’den alınan son bilgilere nazaran bugün ve yarın Batman genelinde ağır kar yağışı beklenmektedir. Bu kapsamda; mecburî olmadıkça trafiğe çıkılmaması, trafiğe çıkılmasının mecburî olduğu durumlarda toplu taşıma araçlarının öncelikli olarak tercih edilmesi, şahsi araçların kullanılmasının gerekli olduğu durumlarda ise kar lastiksiz ve zincirsiz trafiğe çıkılmaması can ve mal güvenliği açısından büyük değer arz etmektedir” denildi.

ZİNCİR TAKMAYAN TIR’LAR BEKLETİLİYOR

Tunceli-Erzincan karayolu, yoğun kar yağışından ötürü zincir takmayan TIR’ların geçişine kapatıldı. Takımlar, yolda temizleme çalışmaları yaparken, kentte dün gece saatlerinde aralıksız yağan kar yağışı daha da etkisini sürdürerek devam ediyor.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Pülümür ilçe merkezi ile Erzincan’a bağlı Muti Köprüsü ortasında görüş uzaklığı sıfıra kadar düştü. Karayolları takımları karla çabasını sürdürürken valilik, ağır kar yağışı ve tesirli tipi nedeniyle Muti Köprüsü ile Pülümür ilçe merkezi ortasında kalan yolun ikinci bir duyuruya kadar zincir takmayan TIR’ların geçişine kapatıldığını duyurdu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir