Putin’e ihanet ettiği iddia ediliyordu… ‘General Armegadon’un akıbeti belli oldu

Paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin önce askeri liderliğe sonra da Putin’e isyan bayrağı açmış, stratejik değere sahip Rostov’u tek kurşun atmadan alan Wagner maksadını ülkenin siyasi kalbi Moskova’ya çevirmişti.

Dünyanın dakika dakika takip ettiği kriz Belarus’un ortaya girmesi ile çözülmüş, Moskova’ya gerçek yürüyüşe geçen Wagner birlikleri başşehre yalnızca 200 kilometre kala durmuştu.

Krizden geriye ise pek çok karşılıksız soru kaldı. ABD istihbaratının isyanı haftalar öncesinden haber aldığı biliniyordu.

Aynı kaynaklar Ukrayna’daki eski Rus kumandanı Orgeneral Sergei Surovikin’in Wagner isyanından haberdar olduğunu açıklamıştı.

The Moscow Times’ın gözaltında olduğunu açıkladığı ‘General Armegadon’ lakaplı Rus komutanın akıbeti sonunda muhakkak oldu.

Surovikin ile ilgili resmi açıklama Devlet Duması Savunma Komitesi başkanı Andrei Kartapolov’dan geldi.

Sergey Surovikin Putin’in yakın etrafında yer alan bir isim olarak biliniyor. Rus generalin Kremlin’in bilhassa askeri mevzularda karar alma düzeneğinde değerli bir yere sahip olduğu da uzun müddettir lisana getiriliyor… (Fotoğraf: AP)

Kartapolov’un toplumsal medyada yayınlanan bir görüntüde şunları söylediği duyuldu;

‘Surovikin şu anda dinleniyor. Şimdilik müsait değil.’

UKRAYNA OPERASYONUNU YÖNETMİŞTİ

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ocak ayında Genelkurmay Lideri Valery Gerasimov’u Moskova’nın ‘özel askeri operasyon olarak’ nitelediği Ukrayna işgalinin genel komutanlığı vazifesine getirmişti.

Bu değişiklik ile Ekim’de işgal birliklerinin komutanlığını alan Surovikin’in vazifesi son bulmuştu.

Surovikin, 1991 yılında Gorbaçov’a yönelik askeri darbede misyon almıştı.

Surovikin’e bağlı birlik, Moskova’da üç darbe tersinin öldüğü operasyona katılmış, Surovikin ise ilerleyen devirde tutuklanmış, lakin soruşturma sonrası hatasız bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir