Pegasus, 2023’te toplam kapasitesini yüzde 20 artırmayı hedefliyor

Pegasus Hava Yolları; konut sahibi hava yolu olduğu 79. IATA Yıllık Genel Kurulu ve Dünya Hava Nakliyatı Doruğu kapsamında bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Öztürk, 2022 yılı performanslarıyla dünyanın operasyonel kârlılığı en yüksek hava yolu şirketi olduklarını tabir ederek, “2023 yılının birinci çeyreğinde Türkiye olarak yaşadığımız zorluklara karşın güçlü performansımızı sürdürdük. Bu başarılı performans, kredi derecelendirme notumuzda da artış getirdi.” dedi.

Öztürk, “2022, bilhassa yaz döneminde seyahat talebinde görülen süratli yükseliş sayesinde değerli başarılara imza attığımız bir yıl oldu. Kısıtlamalar gevşetildiğinde seyahat talebinin kuvvetli bir ivmeyle hareketlenebileceğine dair beklentilerimiz doğrultusunda, potansiyel talebi karşılamak ismine operasyonel yapımızı ve tüm iş ünitelerimizdeki çalışma arkadaşlarımızı hazır tuttuk, talepteki artışı karşılamak üzere kapasitemizi artırdık.” değerlendirmesinde bulundu.

2022’de toplam konuk sayılarını yüzde 34 artırarak 26,9 milyona yükselttiklerine işaret eden Öztürk, “Bir evvelki yıla nazaran dış çizgilerde konuk sayımız yüzde 96 oranında büyüdü, burada pazarın toplamına nazaran çok daha uygun bir performans sergiledik. Satış gelirlerimizi yüzde 139 yükselterek 2,45 milyar avroya çıkardık.

Gelirlerimiz son olağan yıl olan 2019’a nazaran yüzde 41 arttı. 2019’a nazaran ASK olarak toplam kapasitemiz yüzde 8, dış çizgi kapasitemiz yüzde 23 artış gösterdi. FAVÖK marjı olarak yıl sonunda yüzde 34,1 düzeyine ulaşarak bu metrikte dünyadaki en yüksek performansı gerçekleştirdik. 2022 yılı net devir kârımız 431 milyon avro olarak gerçekleşti.” diye konuştu.

Öztürk, “2023 yılına da küresel makroekonomik tasalar nedeniyle şiddetli kaideler altında başladık ve sonra ülkemiz ne yazık ki büyük bir zelzele felaketiyle karşı karşıya kaldı. Küresel enflasyonist baskıların da planlama yapmayı zorlaştırdığı bir periyottan geçiyoruz.

Yılın birinci 4 ayı prestijiyle kapasitemizi geçen yıla nazaran yüzde 32, konuk sayımızı ise yüzde 31 büyüttük. Dış sınır konuk sayımızda yüzde 43 büyüme kaydettik. Yüksek yaz dönemi öncesinde elde ettiğimiz bu ivmeden mutluyuz. Kilit operasyonel ve finansal performans sonuçlarımızı 2023 yılında da geliştirmeyi ve güzelleştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

“PEGASUS, ‘ROTAMIZ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK’ DİYEREK HAVACILIĞIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK GAYELERİNİ DESTEKLİYOR”

Güliz Öztürk, 2023’te toplam kapasitelerini yaklaşık yüzde 20 artırmayı hedeflediklerini söz ederek, filo büyüklüklerinin Cumhuriyetin 100. yılında 100 uçak eşiğini aşmasını ve büyümeye devam etmesini planladıklarını aktardı.

2023’ün geri kalanında 10 adet, 2024’te 21 adet ve 2025’te 11 adet A321neo uçağın teslim alınması öngördüklerini kaydeden Öztürk, “Dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık odaklarını sürdürecek olan Pegasus, ‘Rotamız sürdürülebilir bir gelecek’ diyerek havacılığın sürdürülebilirlik gayelerini samimiyetle destekliyor.

Pegasus’un öncü dijital dönüşüm çalışmaları, yeni jenerasyon uçaklarla gerçekleştirdiği filo dönüşümü, her geçen gün genişlettiği uçuş ağı, teknoloji ve beşere yaptığı yatırım, sürdürülebilir havacılığa yönelik teşebbüsleri, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusundaki kararlılığı; sürdürülebilir muvaffakiyetinin mimarları olacak.” açıklamasını yaptı.

Güçlü ekonomik performansının yanı sıra etraf ve toplumsal mevzulardaki amaçlarına gerçek emin adımlarla ilerlediklerini lisana getiren Öztürk şöyle devam etti:

“Bu bahiste üzerimize düşeni yapmak için kararlıyız. 2021’de amacımızı 2050’de net sıfır karbon emisyonu olarak belirledik, bunu 2030 yılı için emisyon yoğunluğu azaltım amacımızla pekiştirdik.

Net sıfıra giden yolda; yeni jenerasyon filo yatırımı ve alternatif güç kaynaklarının kullanımı yoluyla yalnızca direkt karbon emisyon azaltımı değil, atık idaresi ve iş süreçlerimizin dönüşümü üzere bu gayeye dolaylı katkı sağlayan pek çok teşebbüsün yarattığı ivmeyle ilerliyoruz.”

“KADIN YÖNETİCİ ORANIMIZI EN AZ YÜZDE 32’YE ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Öztürk, geçen yıl filolarına katılan 17 Airbus A321neo uçağın 10 adedinin finansmanı için emisyon yoğunluğu azaltımı ve cinsiyet eşitliğine dair taahhütler verdikleri ihracat kredi kurumu dayanaklı uçak finansman modelinin kendi kategorisinde cinsinin birinci örneği olduğunu anımsattı.

Türkiye’de sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) üretimi için paydaşlarla çalışmaları sürdürürken, operasyonlarda SAF kullanımını artırarak sürdürdüklerini aktaran Öztürk şunlara dikkati çekti:

“Çevreye yönelik 2050 ve 2030 gayelerimiz doğrultusunda ilerliyoruz. Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusuna da kıymet veriyoruz. Bilhassa toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda aktif çalışmalar yürütüyoruz.

‘Harmoni’ ismini verdiğimiz teşebbüsümüzle, cinsiyet eşitliği odağımızda olacak formda, kapsayıcı kültürün yaygınlaştırılması çerçevesinde farklı projeler yürüterek daha eşit ve çok sesli bir gelecek için amaçlarımızı belirliyoruz. Mayıs 2023 prestijiyle şirketimizde çalışan arkadaşlarımızın yüzde 35’i bayan. IATA ‘2025te25’ maksatları doğrultusunda bilhassa bayan pilot, mühendis ve teknisyen oranlarımızı artırmayı, bayan yönetici oranımızı en az yüzde 32’ye çıkarmayı hedefliyoruz.”

Güliz Öztürk, 79. IATA Yıllık Genel Kurulu’nu hava yolu işletmelerinin etrafa tesir manasında olumlu adım atabildiklerini gösterebilmeleri için değerli bir fırsat olarak gördüklerini belirterek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Katıldığımız bölüm etkinliklerinin tamamında 2050 net sıfır gayesi doğrultusunda emellerimizden bahsediyoruz fakat gayelerimizi gerçekleştirebileceğimizi gösteren aksiyonlara de muhtaçlık var. Bu şuurla, harekete geçerek örnek olmak istedik ve bu toplantı için Pegasus Hava Yolları uçuşlarıyla seyahat eden tüm iştirakçilerin ve taşınan kargonun uçuş kaynaklı sera gazı emisyonlarını sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanımıyla azaltacağız.

Bu teşebbüsümüzle, bölümümüze ve kamuoyuna iki güçlü bildiri vermek istiyoruz. Bir yandan faal SAF kullanımının havacılığın net sıfır maksadı için değeri ve tesirini vurguluyoruz. Birebir vakitte bu teşebbüsümüz bundan sonraki dal aktiflikleri için de net sıfır gayesine bağlılık açısından değerli bir örnek oluşturuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir