Merkez Bankası: Öncü göstergeler büyümedeki yavaşlama eğilimine işaret ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 22 Aralık 2022 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısının özetini yayınladı.

Merkez Bankası toplantı özetine nazaran, kasımda yıllık enflasyondaki düşüşte güç ve temel mal kümelerinin tesiri belirleyici olurken, aylık bazda besin kümesi fiyat gelişmeleri öne çıktı.

Rapora nazaran, açıklanan öncü datalar sürmekte olan jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da tesiri ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyona dair telaşların devam ettiğine işaret etti.

FAİZ ARTIŞ DÖNGÜLERİNİN SONLANACAĞI BEKLENTİSİ

Ülkeler ortasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para siyaseti adım ve irtibatlarında ayrışmanın artarak devam ettiği belirtilirken “Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla tahlil üretme uğraşlarının sürdüğü gözlenmektedir” tabirleri kullanıldı.

Tutanaklarda finansal piyasaların artan sakinlik risklerine karşı faiz artışı yapan merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaya başladığı vurgusu yer aldı.

Öte yandan raporda, “Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı güç maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı tesirleri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının tesirleri, global güç, besin ve ziraî emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları tesirli olmuştur” tabirleri yer aldı.

BÜYÜMEDE YAVAŞLAMA EMARELERİ

Büyümede yavaşlama emarelerine de vurgu yapılan toplantı özetinde, “Yılın son çeyreğine dair öncü göstergeler ise zayıflayan dış talebin tesiriyle büyümedeki yavaşlama eğiliminin sürdüğüne işaret etmektedir” sözleri kullanıldı.

Merkez Bankası, para siyaseti duruşunun enflasyon görünümüne yönelik risklerin kaynağına, kalıcılığına ve para siyaseti ile ne ölçüde denetim altına alınabileceğine dair değerlendirmeler dikkate alınarak, temkinli bir yaklaşımla sürdürülebilir fiyat istikrarı gayesine ulaşılması odağında belirleneceğini belirtti.

Toplantı özetlerinde, “Kurul, mali transfer sisteminin aktifliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve fonlama kanalları başta olmak üzere tüm siyaset araç setini liralaşma maksatlarıyla uyumlu hale getirecektir. Uygulanacak siyasetler aralık ayında açıklanacak olan 2023 Yılı Para ve Kur Siyaseti metninde kapsamlı olarak ilan edilecektir” tabirleri yer aldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir