Kaçak eski Başkan Bolsonaro, 3,2 milyon dolarlık mücevheri teslim edecek

Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Suudiler tarafından ikram edilen lakin beyan edilmeyen 3,2 milyon dolarlık mücevheri hükümet yetkililerine teslim ediyor. Bolsonaro, uzun müddettir kelam konusu mücevherler nedeniyle federal polis ve Brezilya vergi dairesi tarafından yürütülen soruşturmanın amacındaydı.

Sırt çantasında bulunmuştu

3,2 milyon dolarlık mücevherler, Bolsonaro’nun grubundan bir yetkilinin Ekim 2021’de Orta Doğu’ya yaptığı resmi seyahatten dönerken sırt çantasında bulunmuştu. Yetkililer, lüks İsviçre markası Chopard’a ilişkin bir saat ve bir kalemin de yer aldığı mücevher setinin havaalanında hükümet heyeti tarafından beyan edilmediğini söyledi.

Eski Devlet Başkanı ise saat, kalem ve öteki lüks eşyaları “kişisel hediyeler” olduğunu ve yasalar çerçevesinde hareket ettiği lisana getiriyor.

Karar söz haberlerinden sonra geldi

Öte yandan tekrar mahallî basına yansıyan haberlerde de kararın, Brezilya Adalet Bakanı Flavio Dino’nun, Bolsonaro’nun mücevherlerle ilgili söze çağrılacağını bildirmesinin akabinde geldiği aktarıldı.

ABD’ye kaçmıştı

Brezilya’daki Kongre baskınını “kışkırttığı” suçlamasıyla soruşturma altında olan Bolsonaro, 30 Aralık 2022’den bu yana ABD’de yaşıyor. Bolsonaro’nun ABD’de daha fazla kalabilmek için vizeye başvurduğu kaydediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir