İstanbul susuz kalacak mı? İSKİ’den açıklama

İSKİ, İstanbul’un barajların düşen doluluk oranlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada İstanbul’da barajların, kıymetli su kaynakları olmakla birlikte, tek kaynak olmadığı vurgulandı.

Bazı barajların hacimlerinin, kentin toplam su kaynakları düşünüldüğünde, İstanbul’da rastgele bir kuraklık riski doğurmayacak büyüklükte olduğuna dikkat çekildi.

ALİBEYKÖY BARAJI AÇIKLAMASI

Zaman vakit kurak imajı ile gündeme gelen Alibeyköy Barajı ile ilgili de “Alibeyköy, tam dolu kapasitede olduğunda, kentin ortalama 11 günlük su gereksinimini karşılayabilmekte; Elmalı Barajı’nda ise bu sayı 3 güne kadar düşebilmektedir” açıklaması yapıldı.

“YAĞIŞLI MEVSİM ÖNCESİ SULAR AKTARILIYOR”

Yine sıkça kuraklıkla gündeme gelen Istrancalar’da yer alan barajların sularının bilhassa yağışlı mevsim öncesinde Terkos Barajı’na aktarılarak hem barajlardan daha fazla randıman alınmasının sağlandığı hem de muhtemel taşkın risklerinin önüne geçildiği vurgulandı.

“BARAJ OLMADIĞI İÇİN MELEN VE YEŞİLÇAY ORANA DAHİL EDİLMİYOR”

Açıklamada “İstanbul’a su sağlayan barajlar, en fazla randıman alınabilecek formda işletilmektedir. İstanbul’a su sağlayan başka değerli kaynaklar ise Melen ve Yeşilçay Regülatörleridir. Bu kaynaklardan, kıymetli ölçüde su temin edilmekte, buralarda baraj bulunmadığı için ‘baraj doluluk oranları’na bu kaynaklar dahil edilmemektedir” denildi.

“KISA VADEDE SUSUZLUK RİSKİ YOK”

2021 yılında İstanbul’a 1 milyar metreküpten fazla su verildiği belirtilerek şunlar kaydedildi:

*Bu suyun 650 milyon metreküpü Melen ve Yeşilçay Regülatörlerinden sağlanmıştır. Diğer bir örnekle anlatmak gerekirse, 27 Aralık 2022 tarihinde İstanbul’a sağlanan 2 milyon 937 bin metreküp suyun 1 milyon 792 bini regülatörlerden, 1 milyon 145 bini barajlardan alınmıştır.

*Bütün bu bilgilerin ışığında, İstanbul’da kısa vadede bir susuzluk riskinin olmadığı açıktır. Öte yandan DSİ tarafından imali bir türlü tamamlanamayan Melen Barajı hizmete alındığında İstanbul’da uzun yıllar susuzluk yaşanmayacağı öngörülmektedir.

*İSKİ, İstanbul’u gelecekte susuz bırakmamak için her türlü çalışmayı bugünden hayata geçirmektedir.

*Ancak global iklim değişikliği ve buna bağlı yaşanan kuraklık, tüm dünyada suyun daha verimli kullanılmasını gerektirmektedir.

TASARRUF ÇAĞRISI

Açıklamada, İstanbulluların yakın vakitte bir susuzluk tehlikesi yaşamayacağının altını çizilerek, “Su kaynaklarımızın durumundan bağımsız olarak gerçekleştirdiğimiz tasarruf davetimizi yineliyoruz” denildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir