İmamoğlu’ndan Soylu’ya: Madem dağa çıkmış terörist tutuklayın

Yıllardır yazgısına terk edilmiş durumda olan Sarayburnu Parkı “150 günde 150 proje” kapsamında İBB tarafından yenilendi.

Cumhuriyetin mirası birinci Atatürk Heykeli de restore edildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Sarayburnu’ndaki çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi aldı.

İmamoğlu burada gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

“İNDİRİM YOK, İGDAŞ’IN HİSSESİ KESİLDİ”

EPDK’nın İstanbul’da doğalgaza indirim yapıldığı istikametindeki açıklamasına ait soru üzerine İmamoğlu, şöyle konuştu:

*Doğalgaz indirimi yaptık diye açıklamalarını hafif gülümseyerek izliyorum. Yapılan şey doğalgaz indirimi değil. Biliyorsunuz doğalgazın İstanbul’daki dağıtımını İGDAŞ yapıyor.  Ve İGDAŞ Türkiye’deki doğalgazın en büyük hissesinin dağıtımını yapan kurum.

*Gaz dağıtım şirketlerinin tarifelerini planlayan EPDK. Genelde aslında istişareyle bu hususlar tartışılır, konuşulur. Lakin hiçbir istişare yapmadan ‘Biz indirim yaptık’ diye bir açıklamayla  tariflediler.

*Burada yaptıkları şey; İGDAŞ’ın kendi idari hisselerini yönettiği kısmın yüzde 56’sını keserek bir fiyat açıklamaları oldu. Yani aslında İGDAŞ’ın hissesinden kesmiş oldular. Yoksa İGDAŞ’a girişle ilgili rastgele bir indirim yoktur. İGDAŞ’ın şu anda kesintinin yapılmış hissesiyle bir arada idari masraflarını bile karşılayamama riski vardır.

*Hani bu aslında bir nevi tabiri caizse İstanbul’un kurumlarının elini daraltma teşebbüsüdür. Fakat ona karşın her şartta şu güç günlerde iktisadın sıkıntı şartlarında ki bu da onun bir ispatıdır. Beşerler bu türlü bir düşünce çekmese niçin bu türlü bir atak yapılsın.

*İGDAŞ olarak İstanbul Belediyesi olarak İstanbulluların bütçesine bir katkı sunuluyorsa bu bizim için sevindiricidir.

*Ama söyleyeyim hükümetin bir katkısı yoktur. İGDAŞ’ın hissesinin kesilmiş hali vardır şu anda. Bütün vatandaşlarımız bunu bilsin.

“SOYLU’YU CUMHURBAŞKANINA HAVALE EDİYORUM”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ortasında terör soruşturmasıyla ilgili yaşanan “telefon” polemiği ile ilgili soru üzerine İmamoğlu, attığı son tweeti hatırlatarak, şöyle konuştu:

*Bir kez söyleyeyim ‘Kendi palavra sözlerine, iftiralarına o makûs lisanına kayda geçerken yaradanın, Cenab-ı Allah’ın ismini oraya eklemesin.

*İddialarını, palavralarını, iftiralarını yalnızca yalın haliyle yazmasını tavsiye ediyorum’ diye yazdım. Oradayım ben. ‘Daha geçenlerde’ deyip yaptığı açıklamadan sonra bunu döndürüp covid devrinde paralara el konmasıyla ilgili telefona götürmesi acizliktir.

*İstifa etmesi konusundaki hamaseti gösterememesinden ötürü şu anda bu türlü bir kaçak yol arıyor. Ben kendisini ilgili şahsa havale ettim. O da Sayın Cumhurbaşkanı’dır.

*Bana soruyorlar niye mentionladınız diye. Sebebi odur. Bundan sonra gereğini sayın Cumhurbaşkanı yapar diye düşünüyorum.

“MADEM TERÖRİST ARTIK ALIN GÖTÜRÜN”

Soylu’nun “terörist” olarak açıkladığı İBB’de itfaiye eri olarak çalışan ismin şehit yakını olmasıyla ilgili yaşanan tartışmaya da şu yorumu yaptı:

*Bir şehit yakınına haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Münasebeti ne? İtfaiye eri işe alınırken şartlar, süreçler işletildi ve o devirde Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar gereği isimli sicil kaydı ve bununla ilgili soruşturma yapılamıyordu ve alındı. Ya teze bakar mısınız?

*Dağa çıkmış bir terörist dediğiniz insan, elini kolunu sallaya sallaya İstanbul’da niçin dolaşıyor o vakit? O kadar mazlumun ahı var ki… Bu kadar iftiracı bir insan o koltukta nasıl durur?

*Yani bir şehit yakınına dahi bu haksızlığı, bu hukuksuzluğu yaptığını düşünüyorum. Dediğim üzere madem ki dağa çıkmış bir terörist, tutuklayın, alın götürün. Artık götürün. Bu türlü bir iftira olabilir mi?

*Bu dediğinize konutunuzdaki beşerler, çoluğunuz çocuğunuz, eşiniz, aileniz inanmaz. Oylama yapsın.

*Kendi konutunda yüzde 80 ‘yalan konuşuyorsun’ çıkar. O denli bir sonuç çıkar üzülüyorum. Şehit yakınına haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

FATİH TABLOSU SORUŞTURMASI…

İBB’nin satın aldığı Fatih Sultan Mehmet tablosuyla ilgili İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğinin başlattığı ön inceleme ilgili de İmamoğlu şöyle konuştu:

*Fatih Sultan Mehmet’in tablosunu ülkemize getirmekten onur ve gurur duyuyoruz. Benim hayranlık duyduğum, geçmişimizin kıymetli yöneticilerinden, padişahlarından birisidir. Akabinde da Yasal Sultan Süleyman’ın tablosunu getirdik.

*Bizim bu yaptığımız işi, valilik üzerinden bir soruşturmayla birinin şikayeti üzerine yapmışlardı. Valilik baktı ki bu işin ardı boş, ‘soruşturmaya gerek yoktur’  kararı verdi. Ama kendisini ‘AK Parti militanı’ olarak tariflediğim sayın müfettiş öyle bir gaza geldi ki, militanlık vazifesini daha üst düzeye nasıl taşırım eforu içinde olduğunu görüyorum.

*Elbette AK Parti’nin teşkilat olarak genel merkezinde, İstanbul’da aklı başında yöneticileri var. Böylesi bir  insanın, böylesi bir tavrın onlara dahi nasıl ziyan vereceklerini görüyorum şimdiden ve uyarıyorum.

*Fatih Sultan Mehmet’in tablosunu niye aldın diye soruşturulmak benim için gurur vesilesi  olur yalnızca milletimiz ismine. Fakat bu işin gerisini bırakmayacağım.

*Şahsi çıkarlarını kendi ferdî mesleği için yapamayacağı olmayan bir kişinin müfettişlik yetkisini kullanarak, hukuksuzluk yeri yaratmasından ötürü elimden gelen bütün türel çabayı  hayatım var epey kendisiyle yapacağım.

*Kurumun çok namuslu müfettişleri var biliyorum. Umarım bu cins insanlardan ayıklanır ve o kurumlar daha fazla ziyan görmez.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir