Çakıl taşından bile yolsuzluk çıktı

Tonu 70 lira olan elenmiş, işlenmiş nitelikli dolgu materyalini işlenmemiş kolay dere kumu-çakılı üzere gösterilip 26 liradan bir firmaya adrese teslim ihaleyle verilerek devlet 53 milyon lira ziyana uğratıldığı sav edildi. Savcılığa hata duyurusu yapıldı, ihaleyi kimin kazanacağı 4 gün evvelden CİMER’e bildirildi lakin ihale jet süratiyle sonuçlandı.

4 GÜN EVVEL İHBAR EDİLDİ

Antalya Vilayet Özel Yönetimi, Konyaaltı Boğaçayı deresinde stoklanmış 1.2 milyon ton ‘kum-çakıl’ malzemeyi satmak için 21 Aralık’ta ihale açtı. Yönetim, gerecin ton fiyatı olarak 23 lira 56 kuruş muhammen bedel belirledi. İhaleye yalnızca Kırmızı Beyaz isimli bir firma katıldı ve ton fiyatını 26 liraya çıkardı. İhale belgesi onay için Antalya Valiliği’ne gönderildi. Lakin ihaleden 4 gün evvel, 19 Aralık tarihinde CİMER’e ihbar başvurusu yapıldı. Başvuruyu yapan Estaş A.Ş. isimli firmanın sahibi Sedat Eriş, materyalin tonu 70 lira olan işlenmiş, elenmiş nitelikli dolgu gereci olduğunu lakin ihale şartnamesine güya elenmemiş, işlenmemiş 23 liralık materyal üzere yazılarak kamunun en az 60 milyon lira ziyana uğratılacağını yazdı. Eriş ayrıyeten, gerecin taşınma müddetinin şartnameye çok kısa yazılarak ihaleyi iştirakin engellendiğini, sınırlama yüzünden ihaleye yalnızca Kırmızı Beyaz Gayrimenkul isimli firmanın katılıp ihaleyi alacağını CİMER’e yazdı. 4 gün sonra ihale yapıldı, tez edildiği üzere yalnızca Kırmızı Beyaz firması teklif verip kazandı.Eriş, ihale günü de Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihaleye fesat karıştırma ve vazifesi berbata kullanma teziyle hata duyurusunda bulunup dokümanları sav-cılığa verdi. Eksper raporuyla gerecin elenmiş, işlenmiş dolgu gereci olduğu tespit edildi.

İhaleden evvel CİMER’e şikayet

İhale şartnamesinde, satışa çıkarılan gerecin ‘1a kümesi tuvenan kum-çakıl’ olduğu ve 1.2 milyon ton olan bu gereç için 28 milyon 376 bin liralık muhammen bedel biçildiği yer aldı. Lakin CİMER’e ve savcılığa yapılan hata duyurularında materyalin işlenmiş, elenmiş dolgu gereci olduğu, ton fiyatının 70 liradan satıldığı, hasebiyle gerçek bedelinin 84.3 milyon TL olduğu tez edildi. İhale 31.2 milyon lirayla sonuçlandığı için materyalin ucuz gösterilerek fiyatın düşürülmesi yüzünden şirkete en az 53 milyon lira haksız yarar sağlandığı, devletin de 53 milyon TL ziyana uğratıldığı argüman edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir