Bursa 2060’a kadar su sorunu yaşamayacak

BURSA (İGFA) – İklim değişikliği ve kuraklıkla çaba konusunda altyapının yenilenmesinden mevcut kaynakların korunmasına, ağaçlandırmadan yenilenebilir güç kaynaklarının kullanımına kadar kıymetli projeleri hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çınarcık Barajı suyunun kente getirilmesi için çalışmalarını tüm süratiyle sürdürüyor. İçme suyunu kente ulaştıracak sınırın imalatı için düzenlenen merasime, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, MHP İl Başkanı Muhammet Tekin, DSİ Bölge Müdürü İnan Gündüz, İller Bankası Bursa Bölge Müdürü Derya İnal, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç, AK Parti Nilüfer Belediye Lider adayı Celil Çolak ve BUSKİ bürokratları katıldı.

“BİR GÜN DAHİ SUSUZ BIRAKMADIK”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, hayatın suyla devam ettiğini, suyun kullanım alanlarının bütün hayatı kapsadığını söyledi. Bursa tarihine değerli bir not düştüklerini belirten Lider Aktaş, hem belediye başkanı hem de bir vatandaş olarak çok memnun olduğunu anlattı. Bir gün su savaşlarının olacağını artık herkesin bildiğini lisana getiren Lider Aktaş, “Artık dünyada, Türkiye’de eski kadar su açısından opsiyonlu değil. Araştırmacılara nazaran, insanların kullanabileceği su ölçüsü, dünyadaki toplam su varlığının yüzde 1’inin de altında. Bir de bunlara dünya ölçeğinde yaşanan iklim değişikliklerinin neden olduğu sıcaklık artışları ve yağış ölçülerindeki azalmalar da eklendiğinde, durumun vahameti net bir biçimde ortaya çıkıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak sağlıklı içme suyu temini ile atık suların insan ve etraf sıhhatine tehdit oluşturmayacak biçimde arıtılarak tabiata bırakılmasına ait birçok çalışma yapıyoruz. Kentimizin su gereksiniminin yüzde 90’ı Doğancı ve Nilüfer barajlarından, yüzde 10’u ise Uludağ pınar kaynaklarından karşılanıyor. Doğancı Barajı yıllık 110 milyon metreküp, Nilüfer Barajı ise yıllık 60 milyon metreküp su hacmi kapasitesine sahip. Uludağ ve eteklerinden çıkan su kaynaklarından ise yılda 15 milyon metreküplük su alınabiliyor. Toplamda 185 milyon metreküp su alabiliyoruz. Bilhassa yaz mevsiminde kuraklık yaşanması durumunda 155 adet derin kuyu devreye alınabilecek olup, kelam konusu kuyularda yıllık 55 milyon metreküp kapasiteli suyumuz mevcut. Hakikaten kuraklığın tepe yaptığı 2019 ve 2022 yıllarında, kuyu sularını kullanarak Bursalı hemşehrilerimizi bir gün dahi susuz bırakmadık” dedi.


“13 BİN KİLOMETRE İÇME SUYU SINIRI İMALATI”
Su tasarrufu ve suyun şuurlu kullanımı hakkında her mecrada çeşitli bilgilendirmeler yaptıklarını söyleyen Lider Aktaş, 1 milyon 500 binin üzerinde aboneye sağlıklı içme suyunu ulaştıran BUSKİ’nin altyapı yatırımları sayesinde merkez ilçelerde içme suyundaki kayıp kaçak oranını yüzde 20 düzeyinin altına indirdiğini hatırlattı. Kayıp kaçakların önlenmesinde Türkiye birincisi olduklarını ve bu mevzuda da Emine Erdoğan’ın elinden 2023 Ocak ayında ödül alarak muvaffakiyetlerini taçlandırdıklarını anlatan Aktaş, Bursa’da 979 farklı noktayı Scada idare sistemiyle izleyip su kayıp kaçağı tespit edilen noktalara anında müdahale edebildiklerini belirtti. İnşa edilen Hes, Ges ve Çamur Yakma Tesisi ile kendi güçlerini üretmede bütün su yönetimlerine örnek olduklarını lisana getiren Lider Aktaş, “Enerjimizin yüzde 17’sini yenilenebilir güç tesislerimizden sağlıyoruz. ‘Çevreci belediyeyiz’ sözümüzün altını gerçek manada doldurup Bursa’nın yüzde 93’ünü kapsayacak biçimde atık su arıtımı sağlıyoruz. TSE’den 8 adet ile en fazla kalite evrakı alan su ve kanal yönetimiyiz. Bütün su ve kanal yönetimleri ortasında 2 kalite evrakını Türkiye’de birinci, 2 adedini de Bursa’da birinci biz aldık. Ayrıyeten mevcut laboratuvarlarımız memleketler arası yeterliliğe sahip. Laboratuvarda akredite olduğumuz 299 parametre sayısı ile bütün su ve kanal yönetimleri ortasında birinciyiz. Bir ay içerisinde bu sayıyı 400’ün üzerine çıkartıyoruz. Kendi rekorumuzu kendimiz kırmış olacağız. BUSKİ tarafından 1989-2023 yılları ortasında toplamda yaklaşık 13 bin kilometre içme suyu sınırı imalatı gerçekleştirildi. Tarım kenti Bursa’mızda ziraî üretimin verimliliği ve çeşitlenmesi için sulama göleti ve tesis sayısını arttırdık. 17 adet biyolojik atık su arıtma tesisi, 4 adet içme suyu arıtma tesisi, 52 adet paket atık su arıtma tesisi, 38 adet paket içme suyu arıtma tesisi, 315 adet ilaçlama deposu/havuzu, 340 adet su deposu, 85 adet sulama tesisi, 11 adet göletimiz var. BUSKİ’nin çalışmaları bizim için iftihar vesilesidir” diye konuştu.


“2025’İN İKİNCİ YARISINDA BİTİRECEĞİZ”
Kentin su muhtaçlığını karşılama noktasında ‘can suyu’ olacak Çınarcık İçme Suyu Projesi’nin tamamlandığında Bursa’nın 2060 yılına kadar su kasveti olmayacağını belirten Aktaş, Çınarcık Barajı’ndan BUSKİ’ye yıllık 75 milyon metreküpü içme suyu, 70 milyon metreküpü de kullanma suyu olmak üzere yıllık toplam 145 milyon metreküp su tahsisi yapıldığını belirtti. Projelerinin DSİ tarafından yapıldığını, yatırımların gerçekleştirilmesi emeliyle Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Fransız Kalkınma Ajansı ile kredi mutabakatı imzaladıklarını hatırlatan Aktaş, “Projeyi de 130 milyon euro’ya ihale ettik. Proje kapsamında 68 km isale sınırı, 3 adet su deposu ve günlük 300 bin metreküp kapasiteli içme suyu arıtma tesisi inşa edeceğiz. 2025’in ikinci yarısında bitireceğiz inşallah. İmalatlara esasen başladık. Bursa’ya can suyu olacak projeyi kente ulaştıracak isale sınırında kullanacağımız boruların bir kısmı 2 metre 20 cm’lik devasa çapa sahip. Her geçen gün kendi rekorumuzu kırarak, kendi hizmet çıtamızı daha da üstlere çıkartarak yolumuza devam ediyoruz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Milletvekili Mustafa Varank, suyun ve yolun medeniyet olduğunu söyledi. Bursa’nın geleceğine tesir edecek bir yatırım başlangıcını yaptıklarını anlatan Varank, “Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu kentin 2060’larını planlamak için çaba gösteriyor. Bu kente karşı sorumlulukla hareket ediyor ve hizmet ediyor. Bir insan yalnızca göz boyamıyorsa, yalnızca yerin üstüne yatırım yapmıyorsa, bu kentin gereksinimi olan vatandaşın da hiç görmeyeceği bir yatırımı yerin altına da yapıyorsa o insan yanlışsız insandır. Bursa’nın 2060’ın kurtaracak, kenti sağlıklı bir biçimde su getirecek ve gelecek jenerasyonların su kasveti çekmeyeceği bir yatırım yapıyoruz. Bu yatırımla bundan sonra Bursa hiç suyu konuşmayacak. Yeni projelerle suyu daha rahat biçimde getirseniz, emeklilere suda yüzde 25 indirim yapabilirsiniz. Bizler bu kente hizmet etmeye devam edeceğiz. Proje iyi uğurlu olsun” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Lider Alinur Aktaş, Milletvekili Mustafa Varank ve beraberindekiler tarafından Çınarcık Barajı’ndan kente içme suyunu ulaştıracak olan çizgideki çelik borulara kaynak yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir