Ankara’da 1 Mayıs Tandoğan Meydanı’nda kutlanacak

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Ankara Tabip Odası’ndan oluşan 1 Mayıs Ankara Tertip Komitesi, Başkent’teki 1 Mayıs Emekçi Bayramı kutlama programını açıklamak üzere bugün Ulus Meydanı’nda bir ortaya geldi.

Komite ismine açıklama yapan DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “1 Mayıslar her yıl emeğin, dayanışmanın, yarınları kurmak isteyenlerin omuz omuza olduğu gündür‘Emek en şanlı değerdir’ diyenler; huzuru, barışı, adaleti, demokrasiyi özleyenlerle daima birlikte omuz omuza, türkülerimizle bu yıl da yeniden 1 Mayıs’ta Ankara Tandoğan Meydanı’nda olacağız” diye konuştu.

Görgün, şunları söyledi:

“Her yıl coşkuyla hazırlandığımız, emekçi sınıfının memleketler arası birlik, dayanışma ve gayret günü 1 Mayıs’ı, bu yıl birebir vakitte yasla karşılaşıyoruz. Yastayız, zira zelzelelerde on binlerce insanımızı yitirdik. Yüz binlerce insanımız yaralandı. On binlerce insanımız hâlâ kayıp.

Sermaye iktidarlarının, rant sisteminin, sömürü nizamının sayısız iş cinayetlerini, personel katliamlarını yaşadık. 1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı’nı kana boyayan canilerden hesap sorulmadı daha.

Soma’da 301 madenci kardeşimizi; Ermenek’te, Torunlar İnşaat’ta, Bartın Amasra’da ve kaç iş cinayetlerinde katliamları yaşadık. 10 Ekim’i ve öteki acılarımızı asla unutmadık, asla unutmayacağız. Tüm sorumlular bugüne kadar hesap vermediler. Elbette ki biz de peşini bırakmayacağız. 6 Şubat zelzelesinde hayatını yitiren insanlarımızı da asla unutmayacağız, unutturmayacağız.

Bir yandan da yasımızı, öfkemizi dayanışmaya dönüştürerek, düzgün bir Türkiye, uygun bir dünya için çaba ediyoruz. Boyun eğmedik, vazgeçmedik. Emekçi sınıfı ve işçilerin onlarca yıldır alın terini sermayeye peşkeş çeken, bizleri yoksulluğa, sefalete, mevte mahkum edenlerden; farklı inançları, kimlikleri yok sayan, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırarak bayanların katledilmesinin önünü açan, doğayı talan eden; sansürü, baskıyı, şiddeti bir idare biçimi haline getirerek kendisi üzere düşünmeyen herkesi düşman gören; aydınları, gazetecileri, siyasetçileri hapishanelere dolduran bu zihniyete güle güle demek üzereyiz.

1 Mayıslar her yıl emeğin, dayanışmanın, yarınları kurmak isteyenlerin omuz omuza olduğu gündür. ‘Emek en şanlı değerdir’ diyenler; huzuru, barışı, adaleti, demokrasiyi özleyenlerle daima birlikte omuz omuza, türkülerimizle bu yıl da tekrar 1 Mayıs’ta Ankara Tandoğan Meydanı’nda olacağız. Saat 11:00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde toplanıyor, kortejlerimizi belirlediğimiz sıraya nazaran oluşturuyor, Tandoğan Meydanı’nda saat 13:30 civarında tüm kortejlerimizin alana girmesiyle başlayıp, sanatçı İlkay Akkaya konseriyle mitingimizi tamamlayacağız. Yaşasın personellerin, işçilerin bayramı. Yaşasın personellerin birliği.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir