ABD’de Covid-19 nedeniyle sığınmacıları geri gönderen düzenleme kalkıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 salgını nedeniyle uygulanmakta olan ve hastalığın yayılmasının önlenmesi hedefiyle sığınmacıların geri gönderilmesine imkan veren yasal düzenleme 21 Aralık çarşamba günü sone eriyor.

Euronews’ye yer alan habere nazaran, Title 42 (42 sayılı kanun) olarak bilinen yasal düzenleme, bir mahkeme kararı nedeniyle çarşamba gününden itibaren göçmenlik yetkilileri tarafından sığınmacıların hudut dışı edilmesinde kullanılamayacak.

Halk sıhhatini münasebet gösteren yönetmeliğin yürürlükten kalkması ile bilhassa güney sonundan ülkeye giriş yapan sığınmacı sayısında artış yaşanması bekleniyor.

Düzenleme, Mart 2020’den bu yana güney sonundan ABD’ye giriş yapmak isteyen 2 buçuk milyondan fazla sığınmacının hudut dışı edilmesinde aracı oldu. Lakin yetkililer bu sayının birkaç defa hudut geçişi yapmak isteyenleri de kapsadığına dikkat çekiyor.

Title 42 nedir?

Düzenleme, Donald Trump‘ın başkanlığı devrinde, koronairüs salgınının okulların kapanmasına, hastanelerin dolup taşmasına neden olmaya başladığı Mart 2020’de ABD Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (CDC) tarafından getirildi.

Göçmenlerin tutulduğu merkezlerin karantina ve toplumsal aralığa uygun olmaması sebebiyle hudut işçisinin ve başkalarının hayatının tehlikeye atılabileceğine dikkat çeken yönetmelik, virüsün yayılmasının önlenmesi gayesiyle Gümrük ve Hudut Muhafaza Yönetimi’ne sığınmacılar da dahil, göçmenlerin derhal hudut dışı edilmesine imkan veriyor.

Trump’ın göç sayısını sonlandırma arayışında olduğu bir periyotta yürürlüğe giren düzenlemenin koronavirüsün yayılmasını azaltmak gayesiyle güney ve kuzey hududundan ülkeye giriş yapan sığınmacıların sayısını sonlandırmayı hedefliyordu.

Eski Lider Trump’ın birçok hudut siyasetinde değişikliğe giden ABD Başkanı Joe Biden, bu kuralın bilhassa güney hududundaki eyaletlerde uygulanmasına devam etti. Lakin bir küme sığınmacı, Nisan 2022’de CDC’nin yaygınlaşan aşı ve tedavi imkanları sebebiyle bu kurala gerek duyulmadığını tabir etmesi üzerine dava açtı.

Uzun periyodik dava sürecinin akabinde Washington’daki bir federal mahkeme, yönetmeliğin 21 Aralık 2022 prestijiyle kaldırılmasına hükmetti. Biden idaresi bu kararı temyize taşımama kararı aldı. Bir küme Cumhuriyetçi eyaletin “Title 42″nin kaldırılmasının “sınırda büyük bir felakete neden olacağı” gerekçesiyle açtığı temyiz davası da mahkemede reddedildi.

Title 42 nasıl uygulanıyordu?

Düzenleme, Mart 2020’den bu yana güney sonundan ABD’ye giriş yapmak isteyen 2 buçuk milyondan fazla sığınmacının hudut dışı edilmesinde aracı oldu. Fakat yetkililer bu sayının birkaç sefer hudut geçişi yapmak isteyenleri de kapsadığına dikkat çekiyor.

Biden idaresi, tek başına seyahat eden çocukları Title 42’den muaf tutarken, yönetmeliği tek başına seyahat eden yetişkinler ve aileler için kullanıyordu. Ülkeler açısından da eşit olmayan bir uygulama göze çarptığı belirtiliyor.

Title 42’nin kalkmasından sonra ABD sığınma siyasetine nazaran bütün sığınma talep edenler ilgili yetkililer tarafından mülakata alınarak kendi ülkelerinde korkmalarına neden olacak bir yasal kovuşturma sürecine maruz kalıp kalmayacaklarını belirlenecek. Sığınma için gereklerinin olduğunun tespit edilmesi halinde sonuncu karar verilene kadar ABD’de kalmalarına müsaade verilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir