2025’ten itibaren uzaya balonla yolculuk etmek mümkün

İspanya merkezli uzay turizmi şirketi Halo Space, şişirilmiş bir balona bağlı dairesel bir kapsülde sıfır emisyonlu ticari uçuşları başlatmaya hazırlanıyor. Kapsül, her seyahatte sekiz yolcu ve bir pilotu taşıyacak. Kapsül, 40 kilometrelik yüksekliğe fırlatılacak ve Dünya’nın 360 derecelik görüntüsünü gözler önüne seren panoramik pencerelere de sahip.

İLK TEST UÇUŞU ARALIK AYINDA

Halo Space, uzay kapsülünün bir prototipi aralık ayında Hindistan’ın Hyderabad kentinde bulunan Tata Institute for Fundamental Research’te (TIFR) birinci test uçuşunu gerçekleştirecek. Prototip, dünyaya dönmeden evvel yaklaşık altı saat boyunca, Dünya atmosferinin ikinci katmanı olan stratosfere hakikat yaklaşık 35 kilometre uçacak. 2023’ün birinci çeyreğinde ise İspanya’da ikinci bir test uçuşu yapılması planlanıyor.

4 KITAYA UÇUŞ ÜSLERİ KURULMASI PLANLANIYOR

Şirket, denemeleri muvaffakiyetle tamamladıktan sonra 2025’te ticari uçuşlarına başlamayı ve sonrasında dört kıtaya uçuş üsleri kurmayı planlıyor.

2029’dan itibaren yılda toplam 3 bin yolcuyla 400 sefer yapılacak. Biletlerin fiyatları ise 100 bin Euro ile 200 bin Euro ortasında değişecek. Müşteriler, Dünya’nın eğriliğini 4-6 saat boyunca görebilecek. Şirket, bunu insanın aklını başından alan bir tecrübe olarak betimliyor.

UZAYI ZİYARET ETMENİN EN ETRAF DOSTU YOLU

Halo Space’in CEO’su ve kurucusu Carlos Mira “Geçtiğimiz 12 ay boyunca evvelden var olan, kendini kanıtlamış ve muteber teknolojiyi kullanmak için havacılık endüstrisindeki en düzgün ve en deneyimli şirketlerle çalıştık. Grup, birinci yıl içinde başardıklarımızdan hayli mutlu. Lakin nereye gerçek yol aldığımız konusunda daha da heyecanlıyız. Yolculara hayat değiştiren bir tecrübe sunarak onları dünyanın 40 kilometre dışına, uzayın kenarına götüreceğiz” dedi.

Halo Space, basınçlı kapsüllerinin CO2 salınımı yapmadan yükseldiğini belirtti. Böylelikle bu kapsüller, uzayı ziyaret etmenin en etraf dostu yolu haline geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir